Zamek w Bytowie ma długą historię - Krzyżacy rozpoczęli budowę zamku w  1390 roku i trwała ona około 15 lat. Warownię zbudowano na planie prostokąta. Otoczona była kamienno-ceglanymi murami oraz fosą, w narożach posiadała czteroboczną wieżę z trzema basztami: Młyńską, Różaną i Polną, we wschodnim murze mieściła się wieża bramna, natomiast przy murze północny wybudowano Dom Zakonny.

Co ciekawe W czasie wojny trzynastoletniej warownia przeszła pod polskie panowanie i trafiła w ręce pomorskiej dynastii Gryfitów. Została ona wówczas przebudowana i dostosowana do potrzeb letniej, książęcej rezydencji.

W chwili obecnej w murach zamku mieści się miejska biblioteka publiczna, hotel i restauracja oraz Muzeum Zachodnio-Kaszubskie. Na dziedziniec zamku można wejść bezpłatnie, wejście do poszczególnych pomieszczeń jest już biletowane. Muzeum dysponuje aż piętnastoma salami, gdzie można zobaczyć zabytki kultury kaszubskiej, broń, uzbrojenie, dzieła malarskie i zbiory artystyczno-historyczne.
Jeśli dobrze traficie to będziecie mogli zobaczyć pokazy walk rycerskich i tańców średniowiecznych, a na zamku odbywają się także liczne imprezy kulturalne.

Przy bytowskim rynku warto zobaczyć trzy domy z XVIII wieku. Samotna ceglana wieża to relikt zniszczonego w 1945 roku gotyckiego kościoła św. Katarzyny. Teraz wewnątrz wieży jest  Muzeum Historii Miasta. A kościół ten Prawdopodobnie wybudowano jeszcze przed krzyżacką lokacją miasta w 1346 r.

   

Dojazd do zamku ze Skwieraw zajmie Wam około 20 minut – jest ona całkiem niedaleko Biedronki na wjeździe do miasta :)

Więcej informacji znajdziecie na stronie www.muzeumbytow.pl

Możecie także przeczytać naszą relację z wyprawy na zamek - TUTAJ.