Zapraszamy do odwiedzenia Centrum Edukacji i Promocji Regiony w Szymbarku – zobaczyć tam m.in. mona najdłuższą deskę świata, przeniesiony z Syberii dom sybiraka z repliką łagru, dom przeniesiony z tureckiego Adampola, replikę bunkra organizacji Gryf Pomorski (który w oryginalnej lokalizacji można zobaczyć nad jeziorem Lubygość w Lasach Mirachowskich), największy fortepian świata no i oczywiście Dom do Góry Nogami.

W lokalnym kościółku p.w. św. Rafała zobaczycie pamiątki: belkę z Kołymy, z ogrodzenia sowieckiego łagru, z resztkami drutu kolczastego, oryginalne elementy bunkra gryfitów, przekazane przez byłych żołnierzy Gryfa Pomorskiego, 180-letnie ławki z sanktuarium Matki Bożej Królowej Kaszub z Sianowa oraz ścianę prezbiterium zbudowaną z drewnianych elementów XVIII-wiecznego domu Sybiraka.

Dojazd ze Skwieraw do Szymbarka zajmie Wam około pół godziny. Więcej informacji znajdziecie na stronie Centrum Edukacji i Promocji Regionu.

Możecie także przeczytać naszą relację z wycieczki do CEPR - TUTAJ.

Będąc w Szymbarku nie można pominąć najwyższego szczytu północnej Polski - Wieżycy. Znajduje się tam wieża widokowo z której można podziwiać panoramę Kaszub.

Najprostszym sposobem dostania się z CEPR pod Wieżycę jest podjechanie na jeden z dwóch widocznych na mapce parkingów i krótkie podejście. Nieco bardziej ambitni mogą cofnąć się pieszo do Szymbarka ul. Szymbarskich Zakładników skąd w prawo szlakiem czarnym mijając w lesie miejsce upamiętniające rozstrzelanych w 1944 roku Szymbarskich Zakładników (znajduje się tam kamienny kopiec, pamiątkowa tablica, krzyż oraz ułożone wokół niego kamienie z nazwiskami pomordowanych 10 działaczy ruchu oporu z organizacji Gryf Pomorski) dotrzeć na Wieżycę -  całość to ok. 2km w jedną stronę. Najbardziej ambitni mogą przejść szlakiem żółtym z Krzesznej (zaczyna się na stacji kolejowej) do Szymbarka, a następnie czarnym na Wieżycę (ok. 10km).