We Wdzydzach koniecznie trzeba odwiedzić Kaszubski Park Etnograficzny, wejść na wieżę widokową w Stanicy Wodnej PTTK i wybrać się w rejs po Kaszubskim Morzu - jeżeli nie wypożyczonym sprzętem pływającym to statkiem :)

Kaszubski Park Etnograficzny powstał w 1906 roku jako pierwsze na ziemiach polskich muzeum na wolnym powietrzu. Urządzone zostało w XVIII-wiecznej podcieniowej chałupie wykupionej od miejscowego gospodarza Michała Hinza za sprawą osiadłych w tej wsi, w latach 90-tych XIX stulecia, Teodory i Izydora Gulgowskich. Ich wszechstronne zainteresowania i wieloletnia, wytrwała praca zaowocowała odkryciem zapomnianych źródeł kaszubskiej sztuki ludowej i twórczości rzemieślniczej, przywracając jej dawną świetność i zapewniając szeroką popularność. Poprzez zastosowanie warsztatowych metod pracy odrodziło się plecionkarstwo z korzenia sosny i uprawiany jest do dzisiaj haft oparty na motywach ludowych. Na niedługo ożyło meblarstwo inspirowane miejscowymi wzorami. Plenerowa część Parku Etnograficznego obejmuje 49 obiektów architektury ludowej z planowanych docelowo 80-ciu. Są to zagrody chłopskie i szlacheckie, chałupy i dworki, karczmy, szkoła, kościoły oraz wiatraki, kuźnia i tartak.  Obiekty wyposażone są w tradycyjne sprzęty i urządzenia używane przez mieszkańców wsi. Znajdziecie tam także XIX wieczny dworek ze Skwieraw :) Więcej informacji znajdziecie na stronie Kaszubskiego Parku Etnograficznego - corocznie jest tutaj w lipcu organizowany Jarmark Wdzydzki - największa na Kaszubach letnia impreza folklorystyczna.

 

Warto także zajrzeć do Stanicy Wodnej PTTK – możecie tam wypożyczyć sprzęt wodny, czy też zjeść coś w tawernie, ale przede wszystkim znajduje się tam wieża widokowa o wysokości 36m, a z wieży można podziwiać panoramę Wdzydz Kiszewskich i Krzyż Jezior Wdzydzkich z licznymi półwyspami i największą wyspą jeziora Wdzydze – Ostrowem Wielkim. Więcej informacji znajdziecie na stronie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego i Stanicy Wodnej PTTK.

Można także popłynąć w rejs z przystani „U Grzegorza” położonej tuż obok całkiem fajnej plaży naprzeciwko hotelu Niedźwiadek. Wypływa stamtąd statek „Stolem II” - standardowy rejs trwa około godziny, w trakcie której opływana jest największa wyspa wdzydzkiego akwenu "Ostrów Wielki". Poniżej fotografia ze strony www przystani "U Grzegorza".

Dojazd ze Skwieraw do Wdzydz Kiszewskich zajmie Wam około pół godziny, a po drodze możecie także odwiedzic Kościerzynę.

Możecie także przeczytać naszą relację z wycieczki do skansenu we Wdzydzach - TUTAJ.