To chyba najdalej położona atrakcja ze wszystkich, które znajdziecie na tej stronie, ale jeżeli ktoś chce zobaczyć foki w naturalnym środowisku to warto! Foczki upodobały sobie wysepkę w ujściu Przekopu Wisły:)

W rejs kutrem wyruszycie z portu w Świbnie - w okresie letnim mogą być tam kłopoty z parkowaniem dlatego warto pamiętać, że samochodem można podjechać praktycznie do samej kei w porcie i jest tam gdzie zostawić pojazd. Do morza popłyniecie tzw. Przekopem Wisły - to sztuczne ujście Wisły, między Świbnem a Mikoszewem, które powstało w latach 1891–1895 przez wykopanie nowego koryta rzeki na odcinku od Przegaliny do Zatoki Gdańskiej - Przekopu Wisły, odcięto wówczas Wisłę Elbląską tamą oraz wybudowano przewał dla kry lodowej na Nogacie. Dotychczasowe ujście Leniwki od przekopu do ujścia w Gdańsku nazwano Martwą Wisłą. Projekt mający zapobiegać powodziom na Żuławach zrealizował rząd królestwa Prus, a kosztował on 20 mln marek, z czego miejscowości, gdzie miały być prowadzone inwestycje musiały zapłacić 7 230 000 marek.

Przy ujściu Przekopu popłyniecie wzdłuż zamkniętego piaszczystą łachą i pełnego ptactwa Jeziora Mikoszewskiego. Na pewną będą tam kormorany, rybitwy, mewy, łabędzie i wiele innych, ponieważ ptaki uwielbiają to miejsce. Stamtąd kuter weźmie kurs do Rezerwatu Mewia Łacha - tam nieco oddalona od ujścia znajduje się piaszczysta wysepka, którą upodobały sobie foczki :) Kuter podpłynie blisko, ale na tyle, aby nie denerwować fok. Zresztą są one na tyle ciekawskie, że same będą podpływały bliżej łodzi :) Na obserwację wylegujących się foczek będzie sporo czasu - kuter zrobi kilka "rundek" wokół wysepki. Z powrotem do portu popłyniecie wzdłuż wydm i mierzei rezerwatu Mewia Łacha - kolejnego miejsca, gdzie ptaki znalazły bezpieczne schronienie podczas lęgów i wędrówek.

Rejs trwa około godzinę i dwadzieścia minut, a pierwsze wypłynięcia zaczynają się o godzinie 10.00. Rezerwacje można robić pod numerem telefonu 604-797-429, a koszt wycieczki to 40zł od osoby (dla dzieci poniżej 12 lat 25zł). I pamiętajcie aby sprawdzić prognozę pogody!

Tak jak pisaliśmy ze Skwieraw to jedna z najdłuższych wycieczek i dojazd do Świbna zajmie Wam około godzinę i 45 minut (ok. 110km). Zjazd do portu w Świbnie jest oznakowany - znajdziecie tam drogowskaz "Rejsy na Foki". Ponieważ to długa wycieczka warto ją połączyć z wizytą na plaży na Wyspie Sobieszewskiej, która jest zdecydowanie mniej oblegana od innych trójmiejskich plaż. Można także przepłynąć promem Przekop Wisły i wąskotorówką (Żuławska Kolej Dojazdowa) wybrać się do Stegny, czy do Sztutowa :)

 Naszą relację z wycieczki do Stegny Żuławską Koleją Dojazdową znajdziecie - TUTAJ.