Od 30 lat niespełnione marzenie gdańskiego rzeźbiarza i producenta mebli - to miało być dzieło jego życia. Ponad 5000m2, 52 pomieszczenia, kilka pięter, 365 okien, 12 wież. Dzisiaj budowla niszczeje, ale i tak przyciąga tłumy turystów z całej Polski i świata, ale pojawiła się nadzieja na jego ukończenie...

I tak na kaszubskiej ziemi powstał okazały zamek o powierzchni ponad 5 tys. metrów kwadratowych. Miał przypominać rezydencję z dawnych czasów. Składa się na niego kilka pięter, 365 okien, wzniesiono też dwanaście wież, które miały symbolizować apostołów. W środku znalazł się basen, sala balowa, kaplica, a przed budynkiem ogromna brama wjazdowa. Artysta Piotr Kazimierczak tak pisał o swoich planach: "wnętrza zamku w Łapalicach powinny być niepowtarzalne, zniewalające przepiękną scenerią i najwyższym kunsztem jej wykonania". Ale sprawa zamku jako samowoli budowlanej ciągnie się od 30 lat - i turyści od tylu lat tu przyjeżdżają. I mimo tego, że budowla nigdy nie została dokończona, to na stronach gminy Kartuzy zamek w Łapalicach wymieniany jest jako jedna z głównych atrakcji regionu. Ale trzeba pamiętać, że zwiedzanie niszczejącego zamku nie jest do końca bezpieczne - podobno na terenie budowy doszło już do wielu wypadków. Jeżeli zdecydujecie się na wycieczkę do Łapalic zachowajcie SZCZEGÓLNĄ OSTROŻNOŚĆ!!!

Trasa ze Skwieraw do Łapalic zajmie Wam około godzinę - w stadninie nieopodal zamku just płatny parking (10zł/dzień) - wjazd do zamku może się skończyć mandatem... Po drodze warto zaplanować zobaczenie Kamiennych Kręgów w Węsiorach i zrobić krótki postój na Złotej Górze gdzie znajduje się pomnik Bojowników Ruchu Oporu - kaszubskich partyzantów, można stamtąd podziwiać jeden z najpiękniejszych widoków na Kaszubach, a na pewno na Szwajcarii Kaszubskiej - pomiędzy jeziorami Ostrzyckim i Brodno Wielkie usadowiła się malowniczo niewielka wieś Brodnica Dolna. Można także wycieczkę do Łapalic połączyć z wizytą w Stryszej Budzie :)

 

 

OBEJRZYJ FILM O HISTORII ZAMKU W ŁAPALICACH: