Cmentarzysko w Węsiorach jest położone na mocno pofałdowanej morenie w odległości ok. 1,5km na południe od wsi na północnym brzegu jeziora Długiego. W latach 1955 - 1963 przeprowadzono prace wykopaliskowe przez Zespół Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego. Rozkopano i następnie zrekonstruowano 20 kurhanów o konstrukcji kamienno ziemnej, zbadano także kamienne kręgi - ogółem znaleziono 110 grobów.

Goci - lud, który podbił rzymską Europę i założył państwo na terenie dzisiejszej Francji i Hiszpanii po północnej i południowej stronie Pirenejów. Według badań  mieszkali na Pomorzu nieco ponad 200 lat i nieznana jest przyczyna opuszczenia Pomorza przez Gotów. Źródłem pisanym na temat pobytu Gotów na Pomorzu są powyższe trzy zdania Jordanesa. Ślady pobytu Gotów na Pomorzu są rozsiane na obszarze Pojezierzy Krajeńskiego i Kaszubskiego - w XIX i XX wieku odkryto ponad 50 cmentarzysk z kamiennymi kręgami. Obiekt w Węsiorach jest znany od 1938 roku kiedy etnograf - amator G. Petsch opublikował artykuł omawiający legendy i podania ludowe z nim związane.

Ze Skwieraw do Węsior trasa zajmie Wam około 20 minut, a dojazd do kamiennych kręgów jest bardzo dobrze oznakowany od centrum wsi Węsiory (droga Kartuzy - Sulęczyno). Obok cmentarzyska znajduje się płatny parking i "Gocka Chata" z pamiątkami oraz kaszubskimi zakąskami. Cmentarzyskiem opiekuje się Stowarzyszenie Badań Kamiennych Kręgów - www.kamienne.org.pl, które zajmuje się zgłębianiem ich nie tylko historycznych tajemnic, a także jako miejsc mocy o niezwykłej energii czy też astronomii…

Możecie także przeczytać naszą relację z wycieczki do kamiennych kręgów w Węsiorach - TUTAJ.