Wszystko zaczęło się w 1990 r., kiedy rolnik z Piaszna - Klemens Leman - zbierając kamienie do budowy fundamentów, odkrył w swoim lesie tajemnicze kamienne kręgi. Skojarzył je ze słynnymi cmentarzyskami Gotów w Odrach i Węsiorach - i tak się zaczęło...

Wkrótce na terenie gospodarstwa Klemensa Lemana archeolodzy stwierdzili występowanie 31 kurhanów kultury łużyckiej (1700-1800 r. p.n.e.). Cennym znaleziskiem jest kamienny stół, na którym prawdopodobnie dokonywano rytualnej rzezi zwierząt. Pod 200-letnim bukiem, również na terenie gospodarstwa, pan Klemens odnalazł żarno nieckowate, pochodzące najprawdopodobniej z około 600 r. n.e.

W 1999 r. przedsiębiorczy gospodarz ustawił na wzgórzu drewnianą wieżę widokową 20-metrowej wysokości, która amatorów pięknych widoków wita tabliczką z napisem: "wieża wspaniałych widoków i dalekich perspektyw". U stóp wieży nazywanej wieżą Lemana odbywa się wiele interesujących imprez, m.in. sobótka, plenery artystyczne, a nawet Nieoficjalny Ogólnopolski Ogólnodostępny Zlot Fanów Monty Pythona. Ponieważ kaszubskie przekazy ludowe sytuują w okolicach Tuchomia miejsca "wylęgu" czarownic, do letniego kalendarza imprez w Piasznie postanowiono na stałe wprowadzić Zloty Czarownic na Górze Lemana. Podobno co roku w lipcu na swych miotłach przybywają miłośniczki czarowania, by wziąć udział w rozlicznych konkursach i świetnej zabawie przygotowanej przez mieszkańców wsi :)

Oprócz podziwiania widoków z wieży można znaleźć tam rekonstrukcję gockiej wioski i w odległości około 2km kurchany i kamienne kręgów. Są one mniej okazałe niż w Węsiorach, bo dobrze widoczna jest jedna stella – zapewne sprawne oko archeologa znalazłoby więcej szczegółów. Nieopodal kręgów znajduje się wiata, a także kamień graniczny dawnej granicy polsko-niemieckiej.

Góra Lemana znajduje się z wiosce Piaszno za Bytowem i dojazd ze Skwieraw zajmie Wam około pół godziny. Wycieczkę warto oczywiście połączyć ze zwiedzaniem Bytowa :)

Możecie także przeczytać naszą relację z wyprawy na Górę Lemana - TUTAJ.